Reklama

„Zdarzyło się pierwszego dnia”

„Zdarzyło się pierwszego dnia”

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Pierwszego dnia” synowie Boży stanęli przed Panem. Szatan był między nimi. Na kiedy przypadł „dzień pierwszy”?
W

W Targum – w aramejskim przekładzie Księgi i komentarzy biblijnych – stwierdza się, że pierwsze spotkanie odbyło się w Nowy Rok – Rosz HaSzana, a drugie w Jom Kipur. Wskazuje się właśnie na te uroczyste dni, bo wtedy odbywa się sąd nad człowiekiem i jego los zostaje zapisany w księgach Boga. Przez dziesięć dni może skruchą zmienić swój los. Ostateczna decyzja zapada w Jom Kipur i wtedy Pan zapieczętowuje swój werdykt.
Stawili się na dworze Pana Jego synowie. Wiemy z przekazów tradycji (Raszi), że aniołowie zrodzili się drugiego dnia stworzenia i że Bóg ich pytał, czy ma ulepić człowieka. Większość z nich nie była zachwycona tym pomysłem. Zgromadzenie aniołów przypomina znany z religijnej literatury Bliskiego Wschodu obraz zgromadzenia bogów. W tym wypadku wiele wskazuje na to, że Bóg rządzi światem z pomocą tych niebiańskich istot, choć nie ma też powodów, by sądzić, że Pan...

4795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]