Zbrodniarz schwytany po 16 latach

Oskarżony o ludobójstwo w Srebrenicy, tworzenie obozów koncentracyjnych, czystki etniczne i szereg innych zbrodni - serbski generał Ratko Mladić został dziś aresztowany. Stanie przed haskim trybunałem. Jak mógł się ukrywać tak długo?

26.05.2011

Czyta się kilka minut

Kilka minut po godzinie trzynastej, prezydent Serbii Borys Tadić na nadzwyczajnej konferencji prasowej oficjalnie potwierdził, iż generał Ratko Mladić - Numer 1 na liście gończej Haskiego Trybunału - został aresztowany, a jego proces ekstradycyjny jest w toku.

Ratko Mladić - generał i głównodowodzący Wojska Republiki Serbskiej został oskarżony już w 1995 roku m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie w lipcu 1995 roku wojsko bośniackich Serbów wymordowało około osiem tysięcy muzułmańskich (i nie tylko) chłopców i mężczyzn, jak i za oblężenie Sarajewa, tworzenie obozów koncentracyjnych, czystki etniczne i szereg innych zbrodni.

Serb ukrywał się od 1996 roku. Prezydent Tadić potwierdził, iż Mladić został aresztowany na terenie Serbii. Wg nieoficjalnych informacji ujęto go w wiosce Lazarevo koło Zrenjaninu, gdzie ukrywał się u swojego kuzyna, używając imienia Milorad Komadić. Być może już w godzinach popołudniowych Mladić zostanie przetransportowany do Hagi. Serbia wielokrotnie zaprzeczała, iż wie gdzie ukrywa się Mladić, plotki mówiły o południowej Serbii, Bośni, Rosji a nawet dalekiej Syberii. Zbiega widziano w obiektach należących do wojska Serbii nawet do 2002 r., później zniknął.

Aresztowanie Mladića i współpraca Belgradu z Trybunałem Haskim przez lata były główną przeszkodą na drodze Serbii do integracji europejskiej. Część polityków, dziennikarzy i analityków otwarcie oskarżała Serbię o ukrywanie Mladića jako swoistego asa w rękawie, którym można zagrać w odpowiednim momencie. Aresztowaniem Mladića Serbia neguje oskarżenia Głównego Prokuratora Haskiego Serga Brammertza  o niedostateczną współpracę z Trybunałem i ukrywanie zbiegów.

Oczywiście, aresztowanie Mladića jest niewątpliwie wielkim sukcesem Serbii. Nie zapominajmy jednak że, potrzebne było aż 16 lat by zaaresztować zbrodniarza. Mladić nie ukrywał się sam. Należy odpowiedzieć na pytanie - kto mu pomagał? Jakie struktury wojskowo-rządowe w Serbii były za niego odpowiedzialne?

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]