Reklama

Zbędna hipoteza Boga

Zbędna hipoteza Boga

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli naukowcy odrzucają horoskopy, jasnowidztwo i wróżki, nie oznacza to, że są ideologami. W przeciwieństwie do ludzi religii natomiast ciągle weryfikują swoje ustalenia i w tym sensie nigdy nie mówią "ostatniego słowa.
W

W artykule abp. Józefa Życińskiego "Bóg filozofów i biologów" ("TP" nr 24/07) znalazło się kilka stwierdzeń, które są albo nieprecyzyjne, albo nietrafne. Mimo że tekst stara się stworzyć pole dialogu między ateistami a wierzącymi, nie przedstawia, z naturalnych zresztą racji, niektórych poruszanych w nim zagadnień w sposób zobiektywizowany. Dobry dialog powinien opierać się zaś na dobrym wzajemnym zrozumieniu. Dlatego zwracam szczególną uwagę na kilka spraw poruszonych przez abp. Życińskiego w tym tekście:

1.

Mówienie o fundamentalizmie ateistycznym nosi cechy manipulacji językowej. Jakkolwiek rozumieć fundamentalizm: czy w znaczeniu podstawowym jako powrotu do źródeł określonej wiary i ich dosłownego rozumienia, czy też jako skrajności w obrębie określonego spektrum przekonań - w obu użyciach nie jest to określenie trafne w odniesieniu do...

5973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]