Reklama

Zbędna hipoteza Boga

Zbędna hipoteza Boga

18.07.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli naukowcy odrzucają horoskopy, jasnowidztwo i wróżki, nie oznacza to, że są ideologami. W przeciwieństwie do ludzi religii natomiast ciągle weryfikują swoje ustalenia i w tym sensie nigdy nie mówią "ostatniego słowa.
W

W artykule abp. Józefa Życińskiego "Bóg filozofów i biologów" ("TP" nr 24/07) znalazło się kilka stwierdzeń, które są albo nieprecyzyjne, albo nietrafne. Mimo że tekst stara się stworzyć pole dialogu między ateistami a wierzącymi, nie przedstawia, z naturalnych zresztą racji, niektórych poruszanych w nim zagadnień w sposób zobiektywizowany. Dobry dialog powinien opierać się zaś na dobrym wzajemnym zrozumieniu. Dlatego zwracam szczególną uwagę na kilka spraw poruszonych przez abp. Życińskiego w tym tekście:

1.

Mówienie o fundamentalizmie ateistycznym nosi cechy manipulacji językowej. Jakkolwiek rozumieć fundamentalizm: czy w znaczeniu podstawowym jako powrotu do źródeł określonej wiary i ich dosłownego rozumienia, czy też jako skrajności w obrębie określonego spektrum przekonań - w obu użyciach nie jest to określenie trafne w odniesieniu do...

5973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]