Reklama

Zbawca i zdrajca

Zbawca i zdrajca

19.02.2007
Czyta się kilka minut
Tragedię osnutą na pewnym epizodzie z dziejów Wenecji Simone Weil zaczęła pisać podczas wojny. Umierając 24 sierpnia 1943 r., w wieku zaledwie 34 lat, pozostawiła tylko szkic - szkic fascynujący. Wraz z "Notatkami do »Wenecji ocalonej« wydano go po wojnie. Teraz ukazuje się po polsku jako kolejna książka francuskiej filozofki, nazwanej przez Miłosza, pierwszego u nas tłumacza jej pism, "jedną z największych postaci, które ofiarował ludzkości śmiercionośny wiek dwudziesty.
T

Tekstowi Simone Weil w przekładzie Adama Wodnickiego towarzyszą w tej książce trzy eseje polskich autorów: Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Ewy Kuryluk i Jana Zielińskiego. Dlaczego ten niedokończony utwór przyciąga taką uwagę? Nie tylko dlatego, że jest rzeczywiście piękny i że znać w nim wewnętrzny żar, który spalał jego autorkę. Także dlatego, że stanowi ogniwo literackiej przygody trwającej ponad trzy wieki.

Wydarzenie będące punktem wyjścia tej przygody stanowi w nowożytnej historii zaledwie epizod, a wedle niektórych w ogóle nie miało miejsca. Chodzi o nieudany spisek przeciw Wenecji w roku 1618, w wigilię Zielonych Świąt, mający na celu obalenie Republiki i przejęcie miasta pod panowanie hiszpańskie. Jego inspiratorem miał być ambasador Hiszpanii, wykonawcami - cudzoziemscy oficerowie w służbie weneckiej, spiskowców wesprzeć miała flota pod dowództwem...

5053

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]