Reklama

Zaułki literatury

Zaułki literatury

12.03.1995
Czyta się kilka minut
Grzegorz Musiał w swojej wędrówce po nocnym Krakowie trafił do zaułka, w którym natknął się na harcowników w skórzanych kurtkach, trzaskających z pejczy, krzykliwych i pewnych siebie, a może tylko krzykiem dodających sobie pewności, że są pisarzami, do tego od razu wybitnymi, a jak chcą totumfaccy, najwybitniejszymi z tego powodu, że wyczyniają różne dzikie harce i że są spod nihilistycznego znaku o dziwnej pisowni bruLion, a więc czegoś, jak pouczają nudne słowniki, pisanego, siląc się na ich oryginalność, na bruDno.
N

No i po powrocie do domu, na swoją zimną i ponurą północ, napisał o nich ekspresyjny, fragmentami w konwencji poematu utrzymany tekst, w którym o tyle dał im popalić, że powiedział, iż nie są wcale wybitni, a już tym bardziej najwybitniejsi, że być może są oryginalni i dobrze się zapowiadają, ale są dopiero, po tym co napisali, wykrzyczeli i popalili, w przedsionku, a właściwie w zaułku literatury. I dobrze powiedział, bo powiedział prawdę. Wmawianie, że zaułek jest głównym placem miasta, jest kłamstwem, nawet jeżeli pan Sosnowski z głównej "Gazety" twierdzi, że jest inaczej. Widocznie pan Sosnowski ma w tym upartym biciu gazetowej piany jakiś cel, nabija sobie wierszówkę, bawi się i napina, jaką to wspaniałą grę prowadzi. I im ci, przez niego omotani, są bardziej przez niego nadmuchani, to i on przy nich rośnie w swoją megalomańską siłę i besserwissersko wypindrza na...

10691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]