Zasłużeni dla Śląska

11.05.2003

Czyta się kilka minut

24 kwietnia w Zamku Ostrogskich w Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska 2003 ks. arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi i Krystynie Szostek-Radkowej. Nagroda przyznawana jest co roku osobom szczególnie zasłużonym dla Śląska i Polski. Na liście laureatów znajdują się nazwiska wybitnych ludzi kultury (m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Kutz, Stanisław Hadyna, Jan Miodek, Franciszek Pieczka, Piotr Paleczny, Wojciech Kilar).

Ks. abp Alfons Nossol, rodowity Ślązak, urodził się w 1932 r. w rodzinie robotniczej. Teologię studiował w Nysie, Opolu (Wyższe Seminarium Duchowne) i na KUL-u, gdzie się doktoryzował. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1957, sakrę biskupią - w 1971. Diecezją opolską kieruje od 25 lat, w 1999 roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem. Od powstania Uniwersytetu Opolskiego (o powołanie którego zabiegał) jest kierownikiem Katedry Teologii Dogmatycznej na tejże uczelni. Wcześniej wykładał na KUL-u, we Wrocławiu (na Papieskim Wydziale Teologicznym) i w Moguncji. Jest autorem 11 książek i kilkuset artykułów napisanych po polsku i po niemiecku, laureatem licznych doktoratów honoris causa i przyznawanego przez „Tygodnik Powszechny” Medalu Świętego Jerzego. Nazywa się go biskupem pojednania. Na 70-leciu urodzin arcybiskupa Nossola abp Damian Zimoń powiedział: „W całym kapłaństwie - biskupim i naukowym życiu nieustannie scala, tworzy więzy. Jednoczy Polaków i Niemców, lwowiaków wypędzonych zza Buga na Opolszczyznę i śląskich autochtonów, katolików i protestantów, uczonych i prostaków”.

Krystyna Szostek-Radkowa urodziła się w 1933 r. w Katowicach, w rodzinie o tradycjach patriotycznych i artystycznych. Ojciec był śpiewakiem w Operze Śląskiej. Studia muzyczne odbywała w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Jeszcze zanim ją ukończyła (1959), uczestniczyła w prestiżowych konkursach śpiewaczych i zdobyła złoty medal w Tuluzie. W czasie największej świetności Opery Bytomskiej była jej najmłodszą solistką, później związała się z Operą Warszawską. Jej repertuar obejmuje zarówno role operowych heroin, jak i role charakterystyczne. Występuje w towarzystwie największych śpiewaków na scenach Europy Zachodniej i Wschodniej, Ameryki Północnej i Południowej, nie zapominając nigdy o swojej pierwszej scenie w Bytomiu. „Dziękuję losowi - mówi - że obdarzył mnie głosem i muzykalnością oraz pokorą w stosunku do zawodu... Równocześnie wiem, że wszystko, co osiągnęłam, zawdzięczam także, a może przede wszystkim, ustawicznej, wytrwałej pracy”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2003