Reklama

Zasłużeni dla Śląska

Zasłużeni dla Śląska

11.05.2003
Czyta się kilka minut
2

24 kwietnia w Zamku Ostrogskich w Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska 2003 ks. arcybiskupowi Alfonsowi Nossolowi i Krystynie Szostek-Radkowej. Nagroda przyznawana jest co roku osobom szczególnie zasłużonym dla Śląska i Polski. Na liście laureatów znajdują się nazwiska wybitnych ludzi kultury (m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Kazimierz Kutz, Stanisław Hadyna, Jan Miodek, Franciszek Pieczka, Piotr Paleczny, Wojciech Kilar).

Ks. abp Alfons Nossol, rodowity Ślązak, urodził się w 1932 r. w rodzinie robotniczej. Teologię studiował w Nysie, Opolu (Wyższe Seminarium Duchowne) i na KUL-u, gdzie się doktoryzował. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1957, sakrę biskupią - w 1971. Diecezją opolską kieruje od 25 lat, w 1999 roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem. Od powstania Uniwersytetu Opolskiego (o powołanie którego zabiegał) jest kierownikiem Katedry Teologii...

2642

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]