Reklama

Zamachy i zaczystki

Zamachy i zaczystki

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Zamach, w którym 9 maja zginął lider promoskiewskich władz Czeczenii Achmad Kadyrow, ponownie zaostrza sytuację na Kaukazie. Oznacza też fiasko prowadzonej przez Moskwę polityki przymusowego pokoju w republice.
W

W ubiegłym tygodniu media rosyjskie obszernie relacjonowały operację sił promoskiewskich i wojsk federalnych, mającą na celu schwytanie przywódcy separatystów Asłana Maschadowa. Spekulowano, że głowa Maschadowa, przywieziona przez Kadyrowa do Moskwy, ma być ozdobą zaplanowanej na 7 maja inauguracji drugiej kadencji Władimira Putina. To, że operacja nie została zwieńczona sukcesem oraz, że mimo nieprawdopodobnych środków bezpieczeństwa doszło do udanego zamachu w Groznym, oznacza, że czeczeńscy separatyści nadal są liczącą się siłą i że sięgają do coraz bardziej bezpardonowych metod.

Prezydent Putin wykluczył podjęcie rozmów z separatystami, zapowiedział walkę z terrorystami. A to zaowocuje kolejną falą zaczystek, aresztowań, brutalności wobec ludności cywilnej. Ponadto nie można wykluczyć, że w Czeczenii dojdzie do wojny domowej - rządzący twardą ręką Kadyrow...

1226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]