Reklama

Zakonnice – temat tabu

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Rozpoczął się 51. Tydzień Modlitw o Powołania, a wraz z nim nasilenie narzekań.
Z

Za spadek powołań – zwłaszcza w zakonach żeńskich – odpowiedzialna jest ponoć zła kondycja rodziny, sekularyzacja, konsumpcjonizm, kryzys demograficzny itd. Od 1991 r. liczba sióstr zmniejszyła się blisko o jedną piątą. Proces nabrał przyspieszenia przez 5 ostatnich lat (spadek o 9 proc.). Rok temu liczba sióstr przygotowujących się do ślubów wieczystych w zakonach czynnych spadła poniżej tysiąca.
Tymczasem trudno przecenić ich działalność w społeczeństwie. Kilka statystyk: siostry prowadzą 375 przedszkoli, 55 domów dziecka, 21 okien życia, 210 domów opieki, 18 placówek medycznych, w tym szpital (ale na blisko 20 tys. sióstr tylko 70 pracuje na wyższych uczelniach).
Właśnie dlatego, że obecność zakonnic jest tak cenna, nie powinniśmy poprzestać na modlitwie o nowe powołania i na narzekaniu na zewnętrzną sytuację. Niepokojące zjawiska (jak problem boromeuszek w Zabrzu czy...

2499

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]