Reklama

Ładowanie...

Zagrożenie czy szansa?

06.04.2003
Czyta się kilka minut
C

Czy wejście do Unii Europejskiej jest dla polskiego katolicyzmu dziejową szansą, która może odmienić jego oblicze, czy też zagrożeniem, na które nie wolno nam się godzić? To pytanie warto sobie postawić po lekturze tekstu ks. prof. Józefa Tischnera „Droga do europejskiej nowożytności” („TP” nr 6/2003). Obecny stan wiedzy filozoficznej nie pozwala bronić posiadanej prawdy, używając, jako argumentu, chrześcijańskiego systemu teologiczno-filozoficznego. Powstały przecież inne systemy, równie zwarte i przekonujące, dochodzące do odmiennych wniosków etycznych aniżeli etyka chrześcijańska. Nie twierdzę, że są to poglądy dla chrześcijanina równoważne z jego filozofią, ale ich istnienia nie można pominąć w argumentacji na rzecz własnych przekonań.

Czym więc dla Kościoła w Polsce jest wejście do UE i zgoda na budowę przyszłości społeczeństwa w świecie liberalnej demokracji? Jeśli...

1912

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]