Reklama

Z pasją

Z pasją

07.12.2010
Czyta się kilka minut
"Ta lekcja pozwoliła nam całkiem inaczej spojrzeć na tekst literacki, mogliśmy mówić to, co chcemy, bez żadnych barier, a w szkole zwykle nie ma na to czasu, bo analizujemy lektury pod kątem matury" - zapewniały Patrycja i Kasia, gorzowskie licealistki, które 23 listopada wzięły udział w "Lekcji czytania" z udziałem prof. Ingi Iwasiów, literaturoznawczyni, krytyczki literackiej, pisarki.
L

Lekcja odbyła się w wypełnionej po brzegi czytelni Biblioteki Pedagogicznej WOM. Licealiści i studenci wspólnie z prof. Iwasiów omawiali "Panny z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza. "Opowiadanie Iwaszkiewicza początkowo wydawało mi się nudne, ale potem bardzo mnie wciągnęło, odkryłam dzięki temu tekstowi całkiem nowe literackie powierzchnie" - mówiła Patrycja, która na co dzień pasjami czyta literaturę wojenną.

"Materialna i duchowa strona dzieła literackiego, czyli książka i wydrukowany w niej tekst, powinny się nawzajem dopełniać, tworzyć harmonię. A czy będzie to się jeszcze określać mianem »literatura«, czy »liberatura«, jest sprawą drugorzędną. Jest to problem teoretyków, a nie pisarzy". Te słowa prowadzącego "Lekcję czytania" w Krakowie Zenona Fajfera, twórcy i teoretyka liberatury, określają temat "Lekcji". Była ona połączona z prezentacją wystawy "...

1560

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]