Reklama

Ładowanie...

Wystarczająco dużo

19.04.2015
Czyta się kilka minut
Mój drogi Piołunie, ileż uciechy sprawia diabłowi pocieszna ludzka mizerota! Wystarczy na przyzbie usiąść, fajeczkę nabić – i pyk, pyk... Chwilę zaczekać, wzrok wyostrzyć i ucha nadstawić, cóż tam ludziska prawią.
N

Nad Wisłą to głównie narzekania posłyszysz. Jakby akurat Polakom Cieśla szczególnie ciężkie krzyże na ramiona przysposobił. Jak tu, panie kochany, żyć na tym świecie zepsutym? Sąsiad już drugie auto kupił – jak nic musi kraść albo w łapę bierze, bo uczciwych to nie stać na takie luksusy...
W tym pięknym kraju, drogi Piołunie, postępowanie prawe, ba – ledwie co przyzwoite, traktuje się w kategoriach przykrego obowiązku. Niczym przekleństwo, balast, plagę egipską, nieszczęście i dopust okrutny. Ileż razy słyszałem, jak ludziska z goryczą powtarzają, że tak ich rodziciele wychowali, iż teraz za cholerę ani po cudze sięgnąć, ani oszukać czy w oczy skłamać nie potrafią. Żyć zgodnie z Dekalogiem – straszna to życiowa tragedia, która jeszcze zawiść i niechęć do innych podsyca, bo przecie sąsiad nie przypadkiem drugie już auto kupił... Ten to nie musi mocować się z moralnymi dylematami...

3646

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]