Reklama

Wyspy: praca za punkty

Wyspy: praca za punkty

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Od stycznia 2021 roku Wielka Brytania chce wprowadzić system punktowy faworyzujący imigrantów posiadających ofertę pracy odpowiadającą ich wykształceniu i umiejętnościom oraz znających angielski.
T

To da 50 pkt.; aby dostać wizę pobytową i pozwolenie na pracę, trzeba będzie zdobyć 70 pkt. Premiowane będą zarobki w wysokości min. 25,6 tys. funtów rocznie (ok. 131 tys. zł, 20 pkt.), doktorat (10 lub 20 pkt., więcej za nauki ścisłe) lub oferty pracy, na które jest duże zapotrzebowanie (20 pkt.). Obywatele UE – na Wyspach mieszka ich ok. 3,5 mln, najwięcej jest Polaków – będą traktowani tak jak imigranci z innych państw.

Zmiany to realizacja jednej z obietnic zwolenników brexitu. Rząd przedstawia je jako bodziec do efektywniejszej, opartej na nowych technologiach gospodarki i automatyzacji pracy. Krytycy obawiają się, że brak niżej wykwalifikowanych pracowników z zagranicy pogorszy sytuację m.in. w rolnictwie i opiece zdrowotnej. Najgłośniej protestują Szkoci; utrzymują, że od pracowników z Europy Środkowej wręcz zależy funkcjonowanie wsi i miasteczek na słabo zaludnionej północy kraju. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]