Reklama

Wyspiański już spakowany

Wyspiański już spakowany

20.09.2021
Czyta się kilka minut
Marek Lasyk / REPORTER
L

Londyńska William Morris Gallery zaprezentuje dorobek artystów Młodej Polski. Wystawa „Young Poland: An Arts and Crafts Movement” otwarta zostanie 9 października i potrwa do wiosny 2022. Jednym z najważniejszych jej eksponatów będzie witraż „Apollo. System Kopernika” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (na zdjęciu).

Oryginał stanowił część wystroju wnętrza Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Uległ zniszczeniu w 1945 r. W Pracowni Muzeum Witrażu w Krakowie przechowywana jest replika. Składa się z kilkudziesięciu tysięcy elementów umieszczonych w dwunastu kwaterach.

Na wystawie eksponowane będzie około 150 obiektów autorstwa m.in. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Józefa Mehoffera czy Stanisława Witkiewicza. Pośród eksponatów znajdą się obrazy, rysunki, oraz sztuka użytkowa – meble, ceramika. To pierwsza tak duża ekspozycja dzieł Młodej Polski za granicą. Wystawa ma podkreślać analogię polskiej sztuki do twórczości artystów brytyjskich tamtego okresu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]