Reklama

Wyrocznia bije się w piersi

Wyrocznia bije się w piersi

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Nie wygrywał wyborów i nie musiał się martwić o wyniki sondaży. Mimo to - jako szef Banku Rezerwy Federalnej - Alan Greenspan zdawał się być potężniejszy niż którykolwiek prezydent USA. Dziś publicznie przyznał, że się mylił.
J

Jego 18-letnia kadencja, zakończona w 2006 r., przeszła do historii jako era "irracjonalnej euforii": czas gospodarczej prosperity, który wzmocnił wiarę w zbawienne działanie wolnego rynku. Greenspan, jego orędownik, przeprowadził gospodarkę USA przez kilka kryzysów: od "czarnego poniedziałku" w 1987 r. przez pęknięcie "internetowej bańki" i kataklizm 11 września 2001 r. Jego zwolennicy twierdzili, że to dzięki słusznym decyzjom Greenspana inflacja była pod kontrolą, a okresy złej koniunktury trwały krótko. Miał przezwisko Oracle - Wyrocznia.

Dopóki trwała euforia, tak go traktowano. Dziś, gdy po euforii nie ma śladu, jest na ławie oskarżonych. "Czy ideologia, której pan hołdował, doprowadziła do błędnych decyzji?" - pytali go dziś członkowie Kongresu. Greenspan nie mógł się uchylić od odpowiedzi na niewygodne pytanie. "Takie kryzysy zdarzają się raz na sto...

9323

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]