Reklama

Wyjaśnienie

Wyjaśnienie

09.03.2015
Czyta się kilka minut
W artykule „Kto się boi o. Ludwika?”, opublikowanym w naszym serwisie internetowym 2 marca, napisałem, że „środowiska prawicowe z KUL rozpowszechniają tekst pozwu przeciw o. Ludwikowi Wiśniewskiemu”.
P

Ponieważ tekst ten szkaluje o. Wiśniewskiego, rzeczniczka prasowa KUL zwróciła uwagę, iż użyte przeze mnie sformułowanie może zostać zrozumiane jako sugestia, że to KUL był inspiratorem akcji przeciw osobie, która jest na tej uczelni szanowana i często zapraszana.
Gdy pisałem ten tekst, „Tygodnikowi” udało się ustalić, iż jeden z profesorów KUL, współpracujący z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej o. Rydzyka, znalazł się wśród osób przekazujących w internecie te materiały – stąd sformułowanie o „rozpowszechnianiu pozwu”. Nie twierdziłem, że jest inspiratorem akcji. Mogło jednak zostać zrozumiane, że popiera tę akcję. Dopowiadam zatem, że nie ma dowodów na to, iż ktokolwiek z KUL jest zaangażowany w szkalowanie lubelskiego dominikanina.
Pozew podpisany przez Mirosławę Modelską-Creech, Polkę mieszkającą w USA, znaną głównie z rozpowszechnianego kilka lat temu w mediach o. Rydzyka oskarżenia Władysława Bartoszewskiego o kolaborację z Niemcami, na prośbę autorki rozsyła po Polsce środowisko przedstawiające się jako Klub Papieskiej Myśli Społecznej Josepha Ratzingera/Benedykta XVI w Poznaniu. Rzeczniczka KUL informuje, że grupa ta nie jest w jakikolwiek sposób związana z KUL. Na wysłane na adres e-mailowy Klubu pytanie, dlaczego rozpowszechnia materiały szkalujące o. Wiśniewskiego, „Tygodnik” do tej pory nie uzyskał odpowiedzi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]