Reklama

Wstęp

Wstęp

28.08.2015
Czyta się kilka minut
Pięćdziesiąt lat temu we Wrocławiu miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, które zapoczątkowało trwającą do dziś tradycję i zaowocowało powstaniem jednego z najważniejszych europejskich przedsięwzięć kulturalnych
Fot. Łukasz Rajchert / ARCHIWUM NFM

– odbył się pierwszy Wrocławski Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, muzyczne święto celebrujące śpiew i piękno głosu ludzkiego. Stworzony przez Andrzeja Markowskiego festiwal doskonale wpisał się w miasto, a przez kolejne lata – zżył się z Wrocławiem, tworząc wspólną, niemożliwą do rozdzielenia historię. Dziś trudno sobie wyobrazić wrzesień bez licznych koncertów, odbywających się w zabytkowych wnętrzach Wrocławia i Dolnego Śląska.
W czasie tych pięciu dekad Wratislavia Cantans zmieniała się wraz z miastem i jego mieszkańcami. Jednak każdego roku, wbrew naszej narodowej skłonności do narzekania, dominowało radosne oczekiwanie i przeważała pewność, że podczas festiwalu musi się wydarzyć coś wyjątkowego. I często tak się działo – wszak każdy z nas przeżył na Wratislavii autentyczny zachwyt.
Jubileusz Wratislavii Cantans jest wielkim powodem do radości. Świętujmy więc i cieszmy się, doceniając to, co się dokonało przez ostatnie półwiecze tu, we Wrocławiu, i co jest dziełem twórcy festiwalu, jego kolejnych szefów, tysięcy artystów oraz dziesiątków tysięcy słuchaczy, którzy podczas Wratislavii mieli okazję spotkać się z wielką sztuką.
Cieszmy się także z tego, że do wspaniałych wnętrz wrocławskich świątyń, sal ratuszowych czy uniwersyteckich dołączy nowa przestrzeń – Narodowe Forum Muzyki, w którym festiwalowe dźwięki zabrzmią w tym roku po raz pierwszy. Niech żyje Wratislavia! ©
Andrzej Kosendiak
dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]