Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wstęp

Wstęp

28.08.2015
Czyta się kilka minut
Pięćdziesiąt lat temu we Wrocławiu miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie, które zapoczątkowało trwającą do dziś tradycję i zaowocowało powstaniem jednego z najważniejszych europejskich przedsięwzięć kulturalnych
Fot. Łukasz Rajchert / ARCHIWUM NFM

– odbył się pierwszy Wrocławski Festiwal Oratoryjno-Kantatowy „Wratislavia Cantans”, muzyczne święto celebrujące śpiew i piękno głosu ludzkiego. Stworzony przez Andrzeja Markowskiego festiwal doskonale wpisał się w miasto, a przez kolejne lata – zżył się z Wrocławiem, tworząc wspólną, niemożliwą do rozdzielenia historię. Dziś trudno sobie wyobrazić wrzesień bez licznych koncertów, odbywających się w zabytkowych wnętrzach Wrocławia i Dolnego Śląska.
W czasie tych pięciu dekad Wratislavia Cantans zmieniała się wraz z miastem i jego mieszkańcami. Jednak każdego roku, wbrew naszej narodowej skłonności do narzekania, dominowało radosne oczekiwanie i przeważała pewność, że podczas festiwalu musi się wydarzyć coś wyjątkowego. I często tak się działo – wszak każdy z nas przeżył na Wratislavii autentyczny zachwyt.
Jubileusz Wratislavii Cantans jest wielkim powodem do radości. Świętujmy więc i cieszmy się, doceniając to, co się dokonało przez ostatnie półwiecze tu, we Wrocławiu, i co jest dziełem twórcy festiwalu, jego kolejnych szefów, tysięcy artystów oraz dziesiątków tysięcy słuchaczy, którzy podczas Wratislavii mieli okazję spotkać się z wielką sztuką.
Cieszmy się także z tego, że do wspaniałych wnętrz wrocławskich świątyń, sal ratuszowych czy uniwersyteckich dołączy nowa przestrzeń – Narodowe Forum Muzyki, w którym festiwalowe dźwięki zabrzmią w tym roku po raz pierwszy. Niech żyje Wratislavia! ©
Andrzej Kosendiak
dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]