Reklama

Słowo wstępne

Słowo wstępne

02.09.2014
Czyta się kilka minut
Zawsze zastanawiałem się, jak to możliwe, że Haydn przewidział teorię Wielkiego Wybuchu. „Stworzenie świata” zaczyna się od wystrzału – gra forte wielka orkiestra, dudnią kotły – spośród chaosu Bóg stwarza światło.
Fot. Łukasz Rajchert / Archiwum Narodowego Forum Muzyki
N

Niesamowita oprawa momentu rozpoczynającego historię świata została potwierdzona przez naukę. Okazało się, że Haydn miał doskonałą intuicję – bo tam, gdzie kończą się nasze możliwości poznawcze, jest miejsce dla sztuki, a w szczególności dla muzyki. Artysta zauważa to, czego nie dostrzega zwykły człowiek, wyczuwa to, czego większość z nas nie pojmuje. Oratorium Haydna jest olśnieniem twórcy, które przekazane poprzez muzykę przybliża nas wszystkich do zjawisk nieogarniętych ludzkim umysłem.
Koncerty tegorocznej edycji dotykają właśnie takich emocji – umykających racjonalnemu opisowi, zwłaszcza tematyki życia i śmierci. Myśl przewodnia Festiwalu jest wytyczną, pozwala na wiele interpretacji. Czym jest światło? Czym ciemność? Skojarzenia można mnożyć. Cały Festiwal i każdy koncert z osobna osnuty jest wokół motta: „Z ciemności w światło”. Za tę konsekwentną narrację chciałbym podziękować Giovanniemu Antoniniemu. Jak przystało na wyśmienitego dyrygenta, dyrektor artystyczny buduje napięcie od pierwszych dźwięków Festiwalu, by doprowadzić nas do wielkiej kulminacji, przewrotnie – na koniec – zwracającej nasze myśli w stronę wielkiego początku.
Już za chwilę razem z melomanami i artystami pozwolę muzyce poprowadzić się „z ciemności w światło”. Tak jak Giovanni jestem przekonany, że muzyka jest światłem rozjaśniającym nasze życie, a światło – naszym kresem.
Andrzej Kosendiak, Dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]