Reklama

Wstęp

Wstęp

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Bywają festiwale gwiazd organizowane z rozmachem przez rzutkich menedżerów.
B

Bywają też imprezy skromniejsze, inicjowane przez prawdziwych znawców przedmiotu.
Na takie festiwale trudniej pozyskać fundusze i zainteresować nimi szersze grono odbiorców. Na szczęście zdarzają się wyjątki, wśród nich Festiwal Goldbergowski, którego twórczyni i dyrektorka Alina Ratkowska łączy to, co potrafi, z tym, co naprawdę kocha. Wybitna klawesynistka, absolwentka słynnej uczelni Schola Cantorum Basiliensis w klasie Andrei Marcona, w 2006 r. postanowiła zorganizować imprezę, która przybliży słuchaczom bogate dziedzictwo muzyczne dawnego Gdańska w kontekście interpretacji muzyki dawnej z innych miast europejskich. Pomysł trafił w dziesiątkę, również dlatego, że stałym punktem programu są doroczne prezentacje „Wariacji Goldbergowskich” Bacha – kompozycji, dzięki której gdańszczanin Johann Gottlieb Goldberg zyskał trwałe miejsce w historii muzyki.
W naszym dodatku znajdą Państwo sylwetkę patrona festiwalu, opis powikłanych losów gdańskich muzykaliów, rozważania o transkrypcjach Bachowskiego arcydzieła i portrety wirtuozów z Izraela.
Zapraszamy do Gdańska na poszukiwanie skarbów – tym razem muzycznych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]