Reklama

Wolność a solidarność

Wolność a solidarność

01.06.2014
Czyta się kilka minut
Hasło „Nie ma wolności bez solidarności” ma podwójne znaczenie.
P

Pierwsze ma charakter historyczny i odnosi się do ruchu społecznego „Solidarność”, bez którego Polska nie odzyskałaby wolności. Drugie pokazuje wolność i solidarność jako związek konieczny do tego, by wolność była prawdziwa, nie tylko formalna. Kompleks moralnych i etycznych zasad, takich jak wzajemne zaufanie, lojalność wobec własnej wspólnoty, troska o innych, jest niezbędny, by realizować wolność nie przeciw innym, ale poprzez innych.

Prof. dr hab. Piotr Sztompka, kierownik Zakładu Socjologii Teoretycznej Wydziału Filozoficznego UJ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]