Reklama

Wołanie o pamięć

Wołanie o pamięć

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Skończyło się życie Izaaka Celnikiera: ten polski i żydowski malarz i grafik, urodzony w 1923 r. w Warszawie, zmarł 11 listopada tego roku w Paryżu.
C

Celnikier, który po opuszczeniu Polski w 1957 r. osiadł we Francji, funkcjonował w Polsce długo tylko w świadomości wąskiego kręgu historyków i krytyków sztuki. Prócz ciągłej pracy nad cyklem "Getto z aniołem", tworzył pejzaże i portrety. W 1967 r. francuski pisarz i ówczesny minister kultury Francji André Malraux nadał mu tytuł "Chevalier des Arts et des Lettres".

Historia w obrazie wyryta

Od 1966 r. Celnikier wystawiał wielokrotnie w najbardziej znaczących muzeach i galeriach Izraela i Francji, Norwegii oraz w Pradze i Londynie. Od 1968 r., po antysemickich "czystkach" w Polsce, a potem pacyfikacji Pragi przez wojska Układu Warszawskiego, malarz zaczął tworzyć w technikach graficznych. Powstały wtedy pierwsze akwatinty i akwaforty. "To wówczas w grafice powracałem na nowo, krok po kroku, do rzeczywistości getta. To właśnie...

9677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]