Reklama

Groza i bunt

Groza i bunt

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Dzisiaj, gdy pamięć o Holokauście staje się w sztuce coraz bardziej wyabstrahowana, działalność takich twórców jak Izaak Celnikier pozwala powrócić do początku: zrozumieć, o co tak naprawdę tu chodzi.
D

Dla pokolenia ocalonego z Zagłady sztuka, choć czasem pomagała przetrwać czas “po", nie była autoterapią, ale językiem świadectwa. Kierowała się przede wszystkim na zewnątrz i dlatego - z całą świadomością nieadekwatności jakiegokolwiek języka do treści straszliwego przekazu - dążyła do precyzji. Poprzez rzeczowość, która potrafiła zdominować krzyk, artystyczne świadectwo przestawało być zapisem własnego wyłącznie doświadczenia. Ujawniało mechanizmy, które sprzęgły się w pojedynczym losie. Może dlatego artyści, których połączyło to przeżycie, często wybierali figuratywność jako sposób mówienia. Takim właśnie poszukującym zrozumienia świadectwem jest twórczość Izaaka Celnikiera.

Ten warszawski Żyd, wychowanek Janusza Korczaka, jako osiemnastolatek znalazł się z rodziną w getcie białostockim. Stamtąd poprzez więzienie w Łomży trafił do obozu w Sztutowie, a...

6577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]