Reklama

Wojna w Donbasie: bilans piątego roku

Wojna w Donbasie: bilans piątego roku

07.01.2019
Czyta się kilka minut
S

Stu trzydziestu pięciu: tylu żołnierzy ukraińskich zginęło w 2018 r. – według szacunków fundacji Wracaj Żywy – na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej, który od wiosny 2014 r. przecina wschodnią Ukrainę (straty drugiej strony nie są podawane publicznie). Większość poległych miała po dwadzieścia kilka lat – jak Sabina Halicka, 23-letnia sanitariuszka, która zginęła udzielając pomocy cywilom w miasteczku Krymskie, gdy miejscowość ostrzelała rosyjska artyleria. Armia ukraińska straciła też ok. 100 zabitych poza frontem (straty niebojowe to ofiary wypadków czy samobójstw), a także łącznie ok. 1000 rannych. Straty wśród cywilów w 2018 r. to co najmniej 43 zabitych i ok. 180 rannych.

Wojna w Donbasie ma charakter pozycyjny, od 2015 r. linia frontu nie zmieniła się zasadniczo. Ogromna większość zabitych i rannych żołnierzy to ofiary snajperów, artylerii i min (uwagę zwraca wysoki odsetek ofiar snajperów).

Ale ofiary tej wojny to nie tylko polegli i ranni. Ukraińscy wolontariusze zwracają uwagę, że wielu zdemobilizowanych weteranów (jest ich już 330 tys.) wróciło ze schorzeniami fizycznymi i psychicznymi. Choć brakuje danych na temat syndromu pourazowego (PTSD), wyobrażenie o jego skali daje liczba samobójstw: co miesiąc życie odbiera sobie kilkunastu weteranów. Od początku wojny odnotowano co najmniej 1100 takich samobójstw. ©℗

Czytaj także: Frakcja rosyjska wkracza do gry - reportaż Tadeusza Iwańskiego z Donbasu

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]