Reklama

Własnym głosem

Własnym głosem

28.03.2016
Czyta się kilka minut
Choć są dorośli, uczą się mówić. Jak kiedyś ich patron, ks. Józef Tischner.
Członkowie Stowarzyszenia Laryngektomowanych im. ks. prof. Józefa Tischnera, Kraków, marzec 2016 r. Fot. Tomasz Wiech dla „TP”
J

Jest ich około trzydziestu, spotykają się co sobotę w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. Poza brakiem narządu mowy i niewielkim otworem w szyi łączy ich jeszcze jedno: nie chcą być samotni. Należą do Krakowskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych im. ks. Tischnera. On też nie miał krtani, a bardzo kochał mówić.

„Żeromski” to jedyna placówka w Krakowie, która po wycięciu krtani wszczepia protezy wspomagające mówienie. Po takim zabiegu głos jest bardziej zrozumiały (trochę jak z syntezatora: głośny, wibruje). Można i bez protezy, choć to żmudna droga. Pacjenci uczą się tzw. mowy przełykowej. Części z nich udaje się uzyskać głos, dzięki któremu mogą się porozumiewać na co dzień.

Szewc bez butów

Basia Flisowska w stowarzyszeniu jest od początku. Była lekarka medycyny pracy. Szewc bez butów. – Mówiłam pacjentom, żeby nie palili. Pytali: „A...

9264

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]