Reklama

Własny pokój: Agnieszka Holland

Własny pokój: Agnieszka Holland

19.02.2021
Czyta się kilka minut
Agnieszka Holland, reżyserka: „Przedtem było pół roku, a może nawet dłużej, zbierającego się napięcia – kiedy mnie przesłuchiwali, śledzili, i kiedy bałam się, że mnie zamkną. A gdy już mnie zamknęli, wzięli mnie pod prysznic, dali za duże, brązowe dresy i znalazłam się w obrzydliwej celi w podziemiach, nagle poczułam wolność. Powiedziałam sobie – co oni mi mogą zrobić? Nie mogą mnie wsadzić do więzienia, jestem w nim. I to ciągle jestem ja”.
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland / fot. Jacek Poręba

Posłuchaj

A

Agnieszka Holland (ur. 1948) jest polską reżyserką i scenarzystką, od lat mieszka i pracuje w Europie Zachodniej i USA. Skończyła Wydział Reżyserii na praskiej FAMU, karierę rozpoczęła jako asystentka reżysera przy filmie Krzysztofa Zanussiego „Iluminacja”. Należała do kierowanego przez Andrzeja Wajdę Zespołu Realizatorów Filmowych „X”. Była trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 r. w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny” za „Gorzkie żniwa”, w 1991 roku w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” za „Europa, Europa” oraz w 2012 r., ponownie w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, za „W ciemności”. Za film „Całkowite zaćmienie” z Leonardem DiCaprio w roli głównej została nominowana do nagrody Złota Muszla w San Sebastian. Holland od 2014 do 2019 r. była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej, w grudniu 2020 r. przyznano jej tytuł prezydenta. Jej najnowszy film „Szarlatan" znalazł się na krótkiej liście tytułów, które powalczą o oscarowe nominacje w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy". Został zgłoszony jako czeski kandydat.

Własny pokój to nowy cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.