Reklama

Własny pokój: Agnieszka Holland

Własny pokój: Agnieszka Holland

19.02.2021
Czyta się kilka minut
Agnieszka Holland, reżyserka: „Przedtem było pół roku, a może nawet dłużej, zbierającego się napięcia – kiedy mnie przesłuchiwali, śledzili, i kiedy bałam się, że mnie zamkną. A gdy już mnie zamknęli, wzięli mnie pod prysznic, dali za duże, brązowe dresy i znalazłam się w obrzydliwej celi w podziemiach, nagle poczułam wolność. Powiedziałam sobie – co oni mi mogą zrobić? Nie mogą mnie wsadzić do więzienia, jestem w nim. I to ciągle jestem ja”.
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland / fot. Jacek Poręba

Posłuchaj

A

Agnieszka Holland (ur. 1948) jest polską reżyserką i scenarzystką, od lat mieszka i pracuje w Europie Zachodniej i USA. Skończyła Wydział Reżyserii na praskiej FAMU, karierę rozpoczęła jako asystentka reżysera przy filmie Krzysztofa Zanussiego „Iluminacja”. Należała do kierowanego przez Andrzeja Wajdę Zespołu Realizatorów Filmowych „X”. Była trzykrotnie nominowana do Oscara – w 1985 r. w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny” za „Gorzkie żniwa”, w 1991 roku w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” za „Europa, Europa” oraz w 2012 r., ponownie w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, za „W ciemności”. Za film „Całkowite zaćmienie” z Leonardem DiCaprio w roli głównej została nominowana do nagrody Złota Muszla w San Sebastian. Holland od 2014 do 2019 r. była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej, w grudniu 2020 r. przyznano jej tytuł prezydenta. Jej najnowszy film „Szarlatan" znalazł się na krótkiej liście tytułów, które powalczą o oscarowe nominacje w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy". Został zgłoszony jako czeski kandydat.

Własny pokój to nowy cykl rozmów Katarzyny Kubisiowskiej w Podkaście Powszechnym – o tym, jak w kobiecie tworzy się i umacnia niezależność.

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter