Reklama

Ładowanie...

Witalność chwili

25.03.2007
Czyta się kilka minut
Łukasz Tischner: - Dlaczego Pan, praktykujący muzułmanin, gra muzykę chrześcijańską, pieśni maryjne?
I

Ishmael Wadada Leo Smith: - Muzyka jest dana przez Boga. Chrześcijańska, żydowska, muzułmańska... - takie rozróżnienia nie mają znaczenia, bo muzyka jest jedna.

- Utwory, które gra Pan w projekcie Piotra Barona "Salve Regina", mają charakter modlitewny. Czy bliska jest Panu tradycja jazzu inspirowanego religijnie - Johna Coltrane'a albo Duke'a Ellingtona, który wykonywał "Sacred concerts"?

- Nie bardzo. Ale tu nie chodzi o związek z tradycją... Muzyka duchowa to muzyka duchowa bez względu na to, z jakiego pochodzi okresu. Ona po prostu wielbi Boga, dedykowana jest Bogu. Kompozycje Coltrane'a czy Ellingtona mają etykietkę "sakralne", ale równie duchowa jest muzyka Louisa Armstronga, Johny Doddsa i "Baby" Doddsa, Milesa Davisa czy Dona Cherry'ego.

- Był Pan współtwórcą chicagowskiego ruchu Association for the Advancement of...

5506

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]