Reklama

Witalność chwili

Witalność chwili

25.03.2007
Czyta się kilka minut
Łukasz Tischner: - Dlaczego Pan, praktykujący muzułmanin, gra muzykę chrześcijańską, pieśni maryjne?
I

Ishmael Wadada Leo Smith: - Muzyka jest dana przez Boga. Chrześcijańska, żydowska, muzułmańska... - takie rozróżnienia nie mają znaczenia, bo muzyka jest jedna.

- Utwory, które gra Pan w projekcie Piotra Barona "Salve Regina", mają charakter modlitewny. Czy bliska jest Panu tradycja jazzu inspirowanego religijnie - Johna Coltrane'a albo Duke'a Ellingtona, który wykonywał "Sacred concerts"?

- Nie bardzo. Ale tu nie chodzi o związek z tradycją... Muzyka duchowa to muzyka duchowa bez względu na to, z jakiego pochodzi okresu. Ona po prostu wielbi Boga, dedykowana jest Bogu. Kompozycje Coltrane'a czy Ellingtona mają etykietkę "sakralne", ale równie duchowa jest muzyka Louisa Armstronga, Johny Doddsa i "Baby" Doddsa, Milesa Davisa czy Dona Cherry'ego.

- Był Pan współtwórcą chicagowskiego ruchu Association for the Advancement of...

5506

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]