Reklama

Wielorakość istnienia

Wielorakość istnienia

29.01.2007
Czyta się kilka minut
"

"Rękopis znaleziony w Saragossie" to niewątpliwie najwybitniejsza powieść napisana przez Polaka do czasów pozytywizmu; do jakiej jednak literatury ją zaliczyć? Napisana została po francusku przez człowieka, który ten język znał lepiej niż polski, ale Francuzi odkryli ją późno i to w wersji niepełnej. Dzieje się w Hiszpanii, a za bohatera ma oficera gwardii walońskiej, syna Hiszpanki o mauretańskich korzeniach. Stanowi przy tym dzieło nie tylko talentu, ale i olbrzymiej erudycji, co sprawia, że "jest to jedna z tych wielowarstwowych książek, które zdolne są uwieść czytelników wszelkiej kategorii: od najbardziej naiwnych, tych, którzy będą wędrowali przez nią jak przez ogród cudów, po najbardziej uczonych, którzy z upodobaniem zechcą odtworzyć bezkresny katalog źródeł".

Bo też chodzi o utwór wyrastający jakby ponad literatury narodowe, o swoistą summę, dzieło,...

8456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]