Reklama

Ładowanie...

Wiek Miłosza

24.10.2004
Czyta się kilka minut
Książka opatrzona jest datą styczeń 2004. Pisana więc była za życia Miłosza i choć ukazała w kilka tygodni po jego śmierci, autorka żadnych zmian w niej nie poczyniła, nie dodała też okazjonalnego wstępu. O tym, że dzieło, o którym Bieńkowska opowiada, zostało definitywnie zamknięte, przypomina jedynie przypis wydawcy.
I

I tak jest dobrze. Bo choć próba zmierzenia się z twórczością Miłosza musi zmierzać ku jakimś podsumowaniom, to jednak zasadą książki Bieńkowskiej jest dialog z dziełem wciąż żywym i zmieniającym się, z pisarzem, który posiadł zdolność nieustannej odnowy i w chwili, gdy wydaje się, że nie czekają nas już z jego strony niespodzianki - dokonuje kolejnego zwrotu, stawia nowe pytania albo wraca do spraw, o których zdążyliśmy zapomnieć.

Podkreślam: dialog z dziełem i z pisarzem, bowiem “W ogrodzie ziemskim" to istotnie “książka o Miłoszu", w której ważny jest nie tylko tekst dzieła, ale i biografia autora. Nie daje ona wprawdzie prostego klucza do poszczególnych utworów, ale pozwala czytać je wedle osi tematów, miejsc, problemów. Podróż po “kontynencie Miłosz" odbywamy pamiętając, że “jest w dziełach poety wewnętrzny porządek, który jest porządkiem rozwoju jego...

3648

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]