Reklama

Wiek Leszetyckiego

Wiek Leszetyckiego

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Bez rozgłosu minęła 100. rocznica śmierci zapewne największego muzycznego pedagoga w dziejach.
Teodor Leszetycki, USA, ok. 1911 r. Fot. digital.library.adelaide.edu.au

​Paderewski, Friedman, Schnabel, Hambourg, Braiłowski, Moiseiwitsch, Ney, Gabriłowicz, Tiegerman, Horszowski, Jesipowa – połowę największych postaci pianistyki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku łączy jedno nazwisko: Teodor Leszetycki. Najsłynniejszy nauczyciel fortepianu, kształtujący złoty wiek światowej pianistyki, zmarł 14 listopada 1915 r.; przed wiekiem jego śmierć odnotowały w specjalnych artykułach wszystkie gazety Europy i Ameryki. Mimo trwającej wojny. Dzisiaj – cisza.

Leszetycki urodził się w 1830 r. w Łańcucie, gdzie jego ojciec był nauczycielem muzyki hrabianek Potockich; tam też Józef Leszetycki ożenił się z panną Teresą Ullmann. Po 10 latach, gdy lekcje już nie były potrzebne, rodzina przeniosła się do Wiednia (gdzie jeździła regularnie od pewnego czasu). W tym czasie młody „Dorcio”, cudowne dziecko, był już doświadczonym pianistą, a podejmując naukę u Carla...

3249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]