Wewnętrzny prowokator

Prowokować do stawiania pytań, do wiary refleksyjnej, która nie boi się konfrontacji ze współczesnym światem - jego problemami, nadziejami i utopiami" - taki cel postawili sobie twórcy "Teofila".

15.03.2011

Czyta się kilka minut

W najnowszym numerze pisma zajęli się problemem cierpienia. Wśród autorów są m.in. Jan A. Kłoczowski OP, ks. Lucjan Szczepaniak, ks. Adolphe Gesché. "Teofil" publikuje też wywiad ze zmarłym przed rokiem o. Joachimem Badenim, który do końca swoich dni nie stracił pogody ducha. "Na początku musimy odciąć się od cierpiętnictwa - mówi. - Natomiast od cierpienia jako takiego - nie! W pierwotnym planie Bożym cierpienia w ogóle nie było". O. Badeni opowiada o doświadczeniach codziennych ciała i duszy.

Także inni autorzy piszą o cierpieniu fizycznym i psychicznym; własnym i bliskich. Zdaniem o. Kłoczowskiego cierpienie stanowi próbę dojrzałości wiary, a Pismo Św. przedstawia trzy jego rodzaje - cierpienie jako kara (konsekwencja grzechu pierworodnego), jako cena (płacona przez męczenników za wierność Bogu, np. Księgi Machabejskie) oraz jako próba (cierpienie Hioba). Autorzy wskazują, że w zrozumieniu cierpienia nie chodzi o to, jak go uniknąć, ale o to, jak je znosić. I pozostawiają czytelnikom szereg wskazówek.

Contemplata aliis tradere - kontemplacje innym przekazać - to hasło dominikanów, w myśl którego redaktorzy podjęli temat. "Teofil" to pismo studentów Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, którzy tworzą redakcję. Redaktorem naczelnym jest brat Dominik Jarczewski. - "Teofil" ma być "prowokatorem intelektualnym" - deklaruje - dlatego nie tworzymy zdogmatyzowanej syntezy, tylko pozwalamy przemówić różnym głosom. W bieżącym numerze znalazł się artykuł o "teologii cierpiętliwości Boga", która w środowiskach tomistycznych uznawana jest za nieortodoksyjną. W kolejnym numerze z kolei teksty autorów żydowskich mogą okazać się trudne do zaakceptowania dla katolików. Chcemy prowokować do myślenia i krytycznego zmagania się ze swoją wiarą. Nie chcemy tworzyć chaosu w wierze, ale ją umacniać.

Więcej: www.teofil.dominikanie.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 12/2011