Reklama

Wewnętrzny prowokator

Wewnętrzny prowokator

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Prowokować do stawiania pytań, do wiary refleksyjnej, która nie boi się konfrontacji ze współczesnym światem - jego problemami, nadziejami i utopiami" - taki cel postawili sobie twórcy "Teofila".
W

W najnowszym numerze pisma zajęli się problemem cierpienia. Wśród autorów są m.in. Jan A. Kłoczowski OP, ks. Lucjan Szczepaniak, ks. Adolphe Gesché. "Teofil" publikuje też wywiad ze zmarłym przed rokiem o. Joachimem Badenim, który do końca swoich dni nie stracił pogody ducha. "Na początku musimy odciąć się od cierpiętnictwa - mówi. - Natomiast od cierpienia jako takiego - nie! W pierwotnym planie Bożym cierpienia w ogóle nie było". O. Badeni opowiada o doświadczeniach codziennych ciała i duszy.

Także inni autorzy piszą o cierpieniu fizycznym i psychicznym; własnym i bliskich. Zdaniem o. Kłoczowskiego cierpienie stanowi próbę dojrzałości wiary, a Pismo Św. przedstawia trzy jego rodzaje - cierpienie jako kara (konsekwencja grzechu pierworodnego), jako cena (płacona przez męczenników za wierność Bogu, np. Księgi Machabejskie) oraz jako próba (cierpienie Hioba)....

2024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]