Reklama

Watykan: zmiany wymagają czasu

Watykan: zmiany wymagają czasu

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Zapowiadana od sześciu lat reforma kurii rzymskiej wciąż nie może się dokonać.
D

Do gotowego niemal projektu nowej konstytucji watykańskiej konferencje biskupów zgłosiły wiele uwag, gdyż – jak podała amerykańska agencja CNA – zmiany miały być głębsze, niż wcześniej sugerowano. Wszystkie kongregacje miały zostać przekształcone w dykasterie (nie chodzi tylko o inną nazwę – na czele dykasterii może stać osoba świecka) i zrównane w randze. Ponieważ zgodnie z prawem kościelnym świecki nie może sprawować władzy nad duchownymi, nowe urzędy miały zostać pozbawione możliwości podejmowania decyzji, które pozostałyby wyłącznie w gestii papieża. Nad koordynacją prac czuwałby Sekretariat Stanu, jedyny urząd nadzorujący pracę całej kurii. Szczególnie istotne miałoby być umniejszenie roli Kongregacji Nauki Wiary i przekazanie wielu jej kompetencji konferencjom episkopatów, co – zdaniem krytyków – groziło federalizacją Kościoła i zgodą na odmienne, w zależności od kraju, podejście do najważniejszych kwestii doktryny i moralności.

Ustosunkowanie się do tych uwag wymaga czasu, zatem prace nad nową konstytucją, której ogłoszenie zapowiadano na koniec czerwca, zostały przedłużone do końca roku. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]