Watykan–Chiny: zgoda ws. biskupów

Watykan–Chiny: zgoda ws. biskupów

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Biskup Joseph Li Shan udziela chrztu, Pekin, 22 września 2018 r. MARK SCHIEFELBEIN / AP / EAST NEWS

„Po raz pierwszy od dziesięcioleci wszyscy biskupi w Chinach są w komunii z biskupem Rzymu” – cieszył się watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin po ogłoszeniu tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową. Przygotowywane od lat, z pozoru wydaje się skromnym sukcesem. Reguluje wybór biskupów, gdyż o to toczył się główny spór. Po przejęciu władzy w 1949 r. komuniści chcieli mieć pełną kontrolę nad Kościołem w Chinach, dlatego założyli Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików i zmuszali do wyświęcania biskupów wbrew woli papieża. Kościół wierny Watykanowi przeszedł do podziemia. Od teraz obowiązują nowe zasady: władza wybiera kilku kandydatów, z których papież mianuje biskupa. W zamian Watykan „zalegalizuje” siedmiu biskupów ze Stowarzyszenia.

Franciszek mówi o nowej erze Kościoła w Chinach. W liście do katolików chińskich pisze: „Bolesne doświadczenia należą do duchowego skarbu Kościoła w Chinach i całego pielgrzymującego ludu Bożego na ziemi”. Nie znaczy to, że władze odtąd mogą dowolnie modelować wspólnotę katolików – biskupi mają być pasterzami, a nie urzędnikami, co do bycia zaś wzorowym obywatelem papież wyjaśnia, że „może to wymagać trudu wypowiedzenia krytycznego słowa, nie z powodu bezowocnego sprzeciwu, ale w celu budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego, bardziej ludzkiego i bardziej szanującego godność każdej osoby”.

Mamy już efekt porozumienia: po raz pierwszy na najbliższe zgromadzenie ustanowionego przez Pawła VI w 1965 r. Synodu biskupów do Rzymu przyjedzie dwóch chińskich biskupów – jeden związany z oficjalnymi strukturami, drugi – z byłym już Kościołem podziemnym. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Redaktorze, zwracam Panu uwagę na wyjątkową niestosowność nazwania Kościoła w Chinach "byłym już Kościołem podziemnym". Pierwsze moje skojarzenie to z wypowiedziami rzecznika stanu wojennego J.Urbana o "byłym związku Solidarność". Nie porównuję Pana etycznie do Urbana, ale "technicznie". Czy katolicy w Chinach uważają swoją "podziemność" za byłą? Nie, więc przez szacunek do nich proszę nie przekreślać tego, co ich "konstytuuje".
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]