W SKRÓCIE

18 – 24 marca

24.03.2014

Czyta się kilka minut

Poetka Wolności. Laureatką przyznawanej w Gdańsku Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności została w tym roku Dorta Jagić z Chorwacji za tom „Kanapa na rynku”, który w Polsce ukazał się w przekładzie Małgorzaty Wierzbickiej. Nagrodzie poświęciliśmy dodatek w „TP” nr 12.

Poetycki kanon z a5. „Nie opuszcza życia, żeby być w wierszu, życie poszerza o wiersz” – pisze Jarosław Mikołajewski o poezji Julii Hartwig na okładce jej „Wierszy wybranych”, ukazujących się właśnie nakładem Wydawnic­twa a5. To piękne zdanie można odnieść także do innych poetów nowej serii a5 – równocześnie do księgarń trafiły bowiem „Wiersze zebrane” Stanisława Barańczaka oraz tomy „Wybranych” Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego. Tomy te znamy już z wcześniejszych edycji, teraz jednak zostały uzupełnione o płyty CD, na których poetyckie utwory czytają sami poeci lub – jak w przypadku Barańczaka – Marek Kondrat. Wszyscy ci, którzy zdają sobie sprawę, jak interesująca jest autorska interpretacja czytanego wiersza (i których cieszy minimalistyczny kunszt Kondrata) – docenią możliwość otoczenia się dźwiękami tych wierszy. Nie sposób tu omawiać twórczości Julii Hartwig oraz trzech najważniejszych poetów pokolenia, zwanego niegdyś Nową Falą, każdy z tych poetyckich języków wszak to odrębny, samoistny i wszechstronny świat, planeta tkana długimi już latami z krwi ludzkich doświadczeń i eteru wyobraźni; można przecież wskazać przynajmniej na fundamentalnie ważny dla nich wszystkich szacunek wobec Rzeczywistości i dążenie do porozumienia, współodczuwania z Czytelnikiem/Człowiekiem/Bliźnim. Cztery książki w szlachetnie stonowanej oprawie graficznej Joanny Rusinek, cztery poetyckie niezbędniki i – rzec można – cztery towarzyszące nam, pomagające w życiu głosy, wsłuchując się w które możemy powtórzyć za Stanisławem Barańczakiem: „Więc to prawda, bracie w zwierciadlanym szkle? / Masz jakiegoś ciebie, masz jakiegoś mnie?”.

Radwan – trzy ćwiartki wieku. 75. urodziny obchodził Stanisław Radwan, wybitny kompozytor teatralny i filmowy.

Bracia Gierymscy. W warszawskim Muzeum Narodowym do 19 sierpnia trwa obszerna wystawa dzieł Aleksandra Gierymskiego, prezentująca ok. 120 obrazów i 70 rysunków tego artysty. Natomiast w Muzeum Narodowym w Krakowie od 25 kwietnia będzie można oglądać prace starszego z braci – Maksymiliana Gierymskiego.

Witoldo w Argentynie. W Buenos Aires, w dniach 7–9 sierpnia, a więc w 75. rocznicę przyjazdu autora „Ferdydurke” do Argentyny, odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja „Witold Gombrowicz”.
Więcej informacji: www.congresogombrowicz.com

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2014