W SKRÓCIE

21 – 27 stycznia

27.01.2014

Czyta się kilka minut

Zmarł Juan Gelman. Wybitny poeta argentyński, laureat m.in. Nagrody im. Cervantesa, nazywanej Noblem hiszpańskiego kręgu kulturowego. W maju 2013 r. Gelman gościł w Krakowie, biorąc udział w Festiwalu im. Czesława Miłosza. W posłowiu do opublikowanych wtedy „Wierszy wybranych” Gelmana tłumacz i krytyk Xavier Farré pisze o zapoczątkowanej przez twórcę „wielkiej poetyckiej przygodzie języka hiszpańskiego w XX wieku”.


Pawlik z Grammy. Jako pierwszy polski jazzman w historii, pianista Włodek Pawlik zdobył tę prestiżową nagrodę muzyczną za płytę „Night in Calisia”, nagraną wraz z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem oraz muzykami Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka.


Polony 75. Urodziny obchodziła Anna Polony, wybitna aktorka teatralna i filmowa. Debiutowała na deskach krakowskiego Starego Teatru w roku 1959, na scenie tej występowała następnie w spektaklach m.in. Konrada Swinarskiego (także w słynnych „Dziadach”), Jerzego Grzegorzewskiego, Andrzeja Wajdy i Krystiana Lupy. Stworzyła liczne kreacje filmowe – wśród nich Anieli Dulskiej w znakomitym serialu Wajdy „Z biegiem lat, z biegiem dni”. Od 40 lat para się także reżyserią i wykłada w krakowskiej PWST. Ostatnio głośna była jej decyzja zaprzestania współpracy ze Starym Teatrem w związku z kontrowersjami, jakie budziły takie przedstawienia jak „Do Damaszku” w reż. Jana Klaty.


Springer z „Kapuścińskim”. Laureatem III Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego został – wskazany przez jury, w którym zasiadają m.in. Hanna Krall, Małgorzata Szejnert i Mariusz Szczygieł – Filip Springer, autor „Miedzianki”, „Źle urodzonych”, „Zaczynu” i „Wanny z kolumnadą”. Naszemu Autorowi – serdecznie gratulujemy!


Nowy szef wrocławskiego Muzeum Narodowego. Został nim prof. Piotr Oszczanowski, historyk sztuki, zastępując Mariusza Hermansdorfera, pełniącego tę funkcję przez ostatnich 30 lat. „Widza trzeba edukować, wychowywać od najmłodszych lat – przekonuje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. – Muzeum nie może trwać, musi działać i przyciągać widzów. Dostarczać im wiedzy i przyjemności”.


Im mądrzej, tym głupiej? „To młodzi dyktują warunki. Dawniej mieliśmy hierarchię, do mistrza była długa droga. Teraz nie mamy mistrzów. To się poskracało, przyspieszyło, spłyciło. To, że młodzi są w ataku, to wspaniale. Nie mam nic przeciwko. Ale oni mają jedną wadę. Uważają, że jak do poniedziałku nie zrobią kariery, to już jej nie zrobią nigdy. Brakuje im cierpliwości i systematyczności – mówi Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego, w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej”. – Do tego elektroniczne wykształcenie, więc siłą rzeczy wszystko jest powierzchowne. Nie krytykuję, stwierdzam fakty. Znam uczennicę – szóstkową, która nie czyta żadnych książek. Uważa, że wszystko jest w internecie. Płyciej, ale bardziej efektownie. Jak mówił Gombrowicz: »Im mądrzej, tym głupiej, im głupiej, tym mądrzej«”.


Zamknięta Budka? Według doniesień prasowych, kierowany przez Krzysztofa Cugowskiego zespół Budka Suflera ma w tym roku – po 40 latach obecności na scenie – zakończyć działalność.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 05/2014