W SKRÓCIE

(17 – 23 XI)

12.11.2012

Czyta się kilka minut

Nagroda Goncourtów. Otrzymał ją w tym roku Jérôme Ferrari za powieść „Le sermon sur la chute de Rome”, („Kazanie o upadku Rzymu”) – jak pisze „Gazeta Wyborcza”, „historię dwóch studentów, którzy podupadający bar na Korsyce chcą przeobrazić w lokalne centrum, historię bez szczęśliwego zakończenia, mogącą być metaforą utraconych nadziei i ulotności tego świata”. Urodzony w 1968 r., Ferrari jest prozaikiem i tłumaczem, wieloletnim nauczycielem filozofii w liceach w Algierze, na Korsyce i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, autorem kilku powieści, w tym tłumaczonej na angielski „Où j’ai laissé mon âme” z 2010 r., której akcja osadzona jest w czasach wojny algierskiej.


Listopad z Schulzem. 19 listopada przypada 70. rocznica śmierci Brunona Schulza. W najbliższych dniach (14-18 listopada) odbędzie się m.in. wrocławski Międzynarodowy Festiwal im. Brunona Schulza z udziałem takich krytyków i twórców jak Jurij Andruchowycz, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Paweł Huelle, Ryszard Krynicki, Zbigniew Mikołejko, Tomasz Różycki, Piotr Sommer, Agata Tuszyńska, Krzysztof Varga czy Piotr Wojciechowski oraz tłumaczy twórczości autora „Sanatorium pod Klepsydrą” z Ukrainy, Niemiec, USA, Tajwanu i Izraela. Więcej informacji: www.brunoschulz.dybook.pl.
W warszawskim Muzeum Literatury można oglądać wystawę plastyczną „Rzeczywistość przesunięta”, w krakowskim Muzeum Narodowym – „»Xięgę bałwochwalczą« Brunona Schulza”. Schulzowskie imprezy będą miały miejsce także poza Polską – m.in. w Amsterdamie oraz Chicago, gdzie 19 i 20 listopada odbędzie się festiwal „After Schulz”, współorganizowany przez Fundację „Tygodnika Powszechnego”. Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach i o samym Brunonie Schulzu: www.brunoschulz.eu.


Poeta wolności. Jury w składzie: Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i prof. Krzysztof Pomian do gdańskiej Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2014 nominowało poetów: Erwina Einzingera (Austria), Guy Goffette’a (Belgia), Dorotę Jagić (Chorwacja), Jaana Kaplinskiego (Estonia), Pandelisa Boukalasa (Grecja), Toktaraliego Tanżaryka (Kazachstan) oraz Iren Baumann (Szwajcaria). W roku 2012 nagrodę otrzymał niemiecki twórca Durs Grünbein za tom „Mizantrop na Capri”.


Konkurs dyrygentów. IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Katowicach w dniach 16-25 listopada. Jego organizatorem jest Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego przy wsparciu finansowym Instytutu Muzyki i Tańca. Do I etapu konkursu jury zakwalifikowało 50 artystów z kilkunastu krajów. Szczegóły: www.konkursfitelberg.pl.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2012