Reklama

W Peru, czyli wszędzie

W Peru, czyli wszędzie

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Mario Vargas Llosa już jest w literackim kanonie i Nobel ani mu w tym nie pomoże, ani nie przeszkodzi.
D

Dawno już noblowski werdykt Akademii Szwedzkiej w dziedzinie literatury nie wzbudził tak zgodnie ciepłych reakcji, ale też od dawna nie wyróżniono postaci tego formatu: Mario Vargas Llosa to pisarz pełnokrwisty, posiadający bogaty i zróżnicowany dorobek literacki, niestroniący od eksperymentu, ale dbający o czytelnika i wciąż twórczo aktywny. Człowiek o interesującej biografii, w której - jak w dobrej powieści - literatura przeplata się z polityką i romansem, a geograficzna sceneria co rusz się zmienia. Jest klasykiem - ale emocje budzić potrafi jak mało który pisarz współczesny.

Lima jak świat

Komentatorzy werdyktu powiedzieli już wiele, ale w zalewie najróżniejszych uwag, spostrzeżeń i opinii dwie wydały mi się szczególnie ciekawe. Hiszpańskojęzyczne media (wyjąwszy, co zrozumiałe, peruwiańskie) podkreślały, że to Nobel nie tyle dla Peru, ile dla...

14873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]