Reklama

W oślej ławce

W oślej ławce

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Szkolna egzystencja indywidualisty skazana jest na efekt domina. Kłopoty z sobą samym pociągają kłopoty z nauczycielami, rówieśnikami i rodzicami.
P

Przed transformacją roku 1989 byliśmy skazani na przeludnione klasy z nauczycielem nierzadko przypominającym dyktatora w państwie totalitarnym. Nasze dzieci mają nieco lepiej: obok placówek publicznych są społeczne, prywatne, ze sprofilowaną metodą wychowawczą, językowe, międzynarodowe etc. Mniejsze klasy, większe możliwości i rosnąca szansa, że trafi się na pedagoga z powołaniem, który dziecku doda skrzydeł, a nie będzie ich podcinać.

Szkoła państwowa od lat jest jednak taka sama. To znaczy: zmieniają się programy, obyczaje, dzieci, rodzice i nauczyciele, ale system kształcenia pozostaje niezmienny. Twardo ciosający przeciętność. Niedopuszczający żadnych odchyleń od „normy”, bo wszyscy mają być skrojeni według praktycznego wzorca – klony z głową nafaszerowaną wiedzą. Klepiący formułki, rozwiązujący testy przypominające urzędnicze formularze. Teoria ni w ząb nie przekłada się...

5263

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]