Reklama

Ładowanie...

W oczach innych

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Doskonale wiedział, że jego książki nie są książkami do poczytania. Proponował lekturę radykalną.
B

Był intrygującą osobowością, chociaż sam siebie nazywał "anomalią". Czuł się samotnikiem. Cenił sobie sytuacje graniczne, czas dezorientacji i niepewności. Lubił intrygować, być w poprzek tego, co uporządkowane. Było w nim nie tylko dużo przekory i uporu, ale także dystansu i uśmiechu...

Andrzej Falkiewicz - krytyk, filozofujący teoretyk, eseista, prozaik, metafizyk wyprowadzający problem bytu z metafory. Urodził się 5 grudnia 1929 r. w Poznaniu. Pochodził z bogatej, przemysłowej rodziny - ojciec był właścicielem fabryki perfum i kosmetyków. "Fabryka założona w 1911 roku w Paryżu" - taki napis widniał chociażby na słynnym w przedwojennej Polsce pudrze "Śnieg Tatrzański" produkowanym przez Wacława Falkiewicza. Po wojnie, przez dwa lata w zastępstwie ojca, młody Falkiewicz prowadził nawet rodzinną firmę. Wybrał jednak inną drogę, chociaż "świat kosmetyków"...

5633

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]