Reklama

W górach najwyższych

W górach najwyższych

04.02.2013
Czyta się kilka minut
Czy jest jakaś dziedzina, w której Polacy byli kiedyś najlepsi na świecie? Tak, to himalaizm w latach 80., czasie wyjątkowo ponurym.
Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka w bazie pod K2 w 1982 r. Janusz Kurczab
N

Niektórzy polską dominację w dziedzinie himalaizmu rozciągają do dwóch dekad, za jej początek uważając wejście w 1971 r. na Kunyang Chhish – położony w Karakorum trzeci najwyższy niezdobyty wówczas szczyt świata. Ale lata 70. były tylko rozgrzewką Polaków w górach najwyższych, gdzie dotarliśmy z opóźnieniem, z powodów politycznych (zamknięte granice), nie mogąc uczestniczyć w epoce pierwszych wejść na ośmiotysięczniki.

Większość sukcesów z lat 70. miała miejsce nie w Himalajach, ale właśnie w Karakorum i afgańskim Hindukuszu. Wtedy objawili się ludzie, którym zawdzięczamy większość himalajskich sukcesów: najpierw Wojtek Kurtyka, następnie Wanda Rutkiewicz i Jerzy Kukuczka, a z początkiem lat 80. Krzysztof Wielicki. Ich osiągnięcia miały międzynarodowy rozgłos, dlatego opowieść o nich jest trzonem chwalebnej historii polskiego himalaizmu, opowiedzianej przez Kanadyjkę...

5880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]