Reklama

Uzgadnianie mapy

Uzgadnianie mapy

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Powiedzieć, że debiutancki tom Michała Książka pisany jest z radykalną czułością, to za mało, bo to zdecydowanie najczulsza książka poetycka ostatnich lat.
P

Pisana w slow motion, w sprawach najprostszych ukazująca fundamenty ontologii, odkrywająca to, co jest tak oczywiste, że aż niedostrzegalne.
„Nauka o ptakach” składa się z trzech części. Pierwsza, tytułowa, poświęcona jest wspólnym „skrzydłom, dłoniom, obawom i radościom” koegzystującym w mikroświecie stworzeń. Druga mieści zaledwie jeden, za to niezwykle przejmujący wiersz „Podpalanie drzwi”, komentujący niedawne białostockie ataki na małżeństwa mieszane. Ostatnia, „Chodzenie po wschodzie”, stanowi intymną kartografię podróży, w której poeta powraca do Jakucji – krainy, której poświęcił poprzednią, wydaną w 2013 r. książkę „Jakuck. Słownik miejsca”.
Nie ma tu śladu siłowania się z rzeczywistością, silenia się na to, by odpowiednie dać rzeczy słowo. Językowa prostota staje się głównym narzędziem chroniącym przed pretensjonalnością w afirmacji życia. Strategia rejestracji świata realizowana jest niemalże na przekór dominującym w poezji najnowszej nurtom neolingwistycznego eksperymentu czy tradycyjnym pod względem formalnym zabiegom estetyzacji rzeczywistości. Książkowi udaje się jednocześnie uniknąć podporządkowania wielkim narracjom, a zwłaszcza nostalgicznemu małoojczyźnianemu rytowi. Ważny to rekonesans, aktualizujący przestarzałe mapy, którymi zwykliśmy się posługiwać. ©

Michał Książek, NAUKA O PTAKACH, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]