Reklama

Ładowanie...

Uwiedzenie

16.12.2008
Czyta się kilka minut
Celem zaproszenia do Krakowa teatrów z RPA czy Iranu było wyjście poza krąg naszych przyzwyczajeń. Jednak odległość geograficzna nie zawsze oznacza różnicę myślową czy estetyczną...
Z

Zaskoczenia nie było: Grand Prix konkursu, który odbywał się w ramach festiwalu Boska Komedia, otrzymał spektakl "Factory 2" Krystiana Lupy. Międzynarodowe jury, złożone z dyrektorów festiwali i krytyków teatralnych z różnych stron świata (od Chile po Koreę), wyróżniło także dwójkę aktorów "zbiorowej fantazji": Iwonę Bielską i Piotra Skibę. Pola "Fabryce" dotrzymała wrocławska "Sprawa Dantona"; nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Jan Klata, za scenografię - Mirek Kaczmarek. I tu werdykt nie był zaskakujący: błyskotliwy, uniwersalny w przesłaniu i odważny intelektualnie spektakl był wymieniany jednym tchem obok "Factory" jako faworyt festiwalu.

Oczywiście, można spekulować, jaką szansę miały spektakle ściśle wpisane w kontekst polski (jak "Wesele" Anny Augustynowicz lub "Odpoczywanie" Pawła Passiniego), czy nie odpadły w przedbiegach, ile straciły w ...

6661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]