Reklama

USA nie wpuszcza Haitańczyków

USA nie wpuszcza Haitańczyków

27.09.2021
Czyta się kilka minut
PAUL RATJE / AFP / EAST NEWS
B

Burzliwe reakcje w USA nastąpiły po publikacji zdjęć, na których konni strażnicy zatrzymują Haitańczyków przechodzących nielegalnie z Meksyku do Teksasu. Kilkanaście tysięcy z nich rozbiło dzikie obozowisko w mieście Del Rio, licząc na azyl. Administracja Bidena przypomina, że niedawne rozporządzenie o udzieleniu ochrony Haitańczykom żyjącym nielegalnie w USA dotyczy tych, którzy już tu są, nowi przybysze zaś będą z reguły deportowani bez możliwości złożenia wniosku o azyl. Presja migracyjna rośnie: w lipcu i sierpniu odnotowano 421 tys. prób nielegalnego przejścia z Meksyku do USA; ogromną większość migrantów zawrócono (pozwala na to przepis z czasów Trumpa, podtrzymany przez Bidena). Obecnego prezydenta krytykują Republikanie (zarzucają mu miękkość) i część Demokratów (za, ich zdaniem, zbytnią twardość). Władze badają postępowanie strażników z Del Rio. ©(P)

930

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]