Reklama

Unia mądra po szkodzie?

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym Europy staje się coraz gorętsza. Czy za sprawą "wojny gazowej"? Nie jest to wcale pewne.
U

Ukraińsko-rosyjska "wojna gazowa" wywołała najpoważniejsze w historii zakłócenia w dostawach gazu do Unii Europejskiej. 12 jej krajów przez prawie dwa tygodnie nie dostawało surowca przesyłanego tranzytem przez Ukrainę, co dla niektórych oznaczało brak części lub całości dostaw (Bułgaria, Słowacja). Dlatego "wojna gazowa" wpływa dziś zasadniczo na wewnątrzunijną debatę - o wspólnej polityce energetycznej i zapewnieniu bezpieczeństwa w tej dziedzinie.

Na razie trudno stwierdzić, jakie będą jej efekty. Ale widać już, że kryzys gazowy pogłębił różnice między krajami - np. w kwestii dywersyfikacji dostaw (projekt Nord Stream kontra projekt Nabucco). Stał się też elementem dyskusji wykraczającej poza energetykę: o przyszłych relacjach Unii z jej najważniejszymi wschodnimi sąsiadami: Rosją i Ukrainą.

Unia bezsilna

W...

7602

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]