Reklama

Unia Europejska: ciągle chcemy być razem

Unia Europejska: ciągle chcemy być razem

20.08.2018
Czyta się kilka minut
Jeśli wierzą Państwo, że zjednoczona Europa to coś więcej niż interesy, mamy dobrą wiadomość: jest nas większość.
P

Pomimo brexitu, nastrojów ksenofobicznych i antyunijnej retoryki, wyniki sondażu przeprowadzonego na 17 tys. obywateli ośmiu krajów (w tym Polski) pokazują przywiązanie Europejczyków do idei solidarności. Prawie dwie trzecie ankietowanych opowiada się za granicami otwartymi dla mieszkańców innych państw Unii; tyle samo uważa za ważną eliminację rozwarstwienia ekonomicznego, a także pomoc rozwojową dla krajów rozwijających się; tylko co piąty Europejczyk uznaje, że opuszczenie Wspólnoty polepszyłoby sytuację na lokalnym rynku pracy. Aż 71 proc. pytanych o to Polaków uznało, że ich kraj zyskał na członkostwie.

Solidarność najbardziej doceniają obywatele państw, które ominął kryzys gospodarczy (Niemcy, Polska, Dania). Tam, gdzie kojarzy się ona z polityką oszczędnościową lub koniecznością spełnienia wymagań stawianych przez „silniejszych”, jej waga maleje – tylko 38 proc. Greków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem w Unii. Wyniki badania na http://transsol.eu. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]