Reklama

Ukraina rok później

Ukraina rok później

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Ukraina jest niepodległa od 1991 r., ale wolnym narodem Ukraińcy są dopiero od roku. Dzięki wydarzeniom nazwanym Pomarańczową Rewolucją stali się też suwerenem. Dziś Ukraina, jak każdy kraj, który niedawno wybił się na niezależność, przeżywa różne problemy. Pomarańczowa Rewolucja nie rozwiązała żadnego z nich, bo nie mogła, ale stworzyła szansę, aby powoli je rozwiązywać. Wymieńmy kilka: korupcja, konflikty społeczne, ubóstwo, polityczne podziały i bizantyjskie zwyczaje polityków (także tych pomarańczowych). Stąd rozczarowania, bo Ukraińcy liczyli na zmiany szybkie.
A

Ale - mimo wszystko - nasz sąsiad zmierza, chociaż powoli, w kierunku zachodnich struktur: NATO i UE. Również dzięki Polsce, z czego mamy prawo być dumni. Nieważne, czy mamy w głowie dziedzictwo Polski Jagiellonów, koncepcje Piłsudskiego czy może te, które głosił Mieroszewski na łamach paryskiej “Kultury" - ważne, że dostrzegamy w nowej Europie Wschodniej partnerów, z którymi chcemy budować jedność kontynentu. Nawet jeśli nie wszyscy w Brukseli są pogodzeni z takim jego kształtem.

W marcu 2006 r. Ukrainę czekają wybory parlamentarne, które, miejmy nadzieję, przypieczętują ubiegłoroczne zwycięstwo demokracji. To test na dojrzałość klasy politycznej - zwłaszcza że tym razem odbędą się już bez pomocy międzynarodowego “okrągłego stołu". Polska transformacja może być przykładem dla Ukraińców. Budowa demokracji i społeczeństwa obywatelskiego na gruzach totalitarnego państwa wymaga czasu. Żal i rozgoryczenie są zrozumiale. Ale - na szczęście - na Ukrainie słychać dziś nie tylko głosy rozczarowania. Ludzie potrafią docenić zmiany. Nawet jeśli odczuwają je po tym, że w gazetach czytają prawdę.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]