Reklama

Ujawniam, że „Tygodnik"...

Ujawniam, że „Tygodnik"...

16.09.2007
Czyta się kilka minut
Niezawodny Jerzy Robert Nowak w drukowanym na łamach "Naszego Dziennika" serialu ujawnia "ukryte­ oblicze mediów". To oblicze - prawdę mówiąc - nie jest znów tak bardzo ukryte, a ujawnienie niczego na jaw nie wydobywa, bo nie jest to nic innego, jak kompilacja cytatów wyrwanych z różnych tekstów i kontekstów, i to z publikacji bynajmniej nie tajnych. Jerzy Robert Nowak chce dowieść (lub uświadomić) czytelnikom, że w katolickiej Polsce "85-90 proc. mediów uczestniczy w (...) systematycznej akcji ateizacyjnej". Mamy więc przemieszane teksty wyraźnie antyreligijne z tekstami, które krytykują księży lub jakieś mniej lub bardziej niefortunne działania Kościoła. Zostały wyłowione w "Newsweeku", "Polityce", "Przekroju", Katolickiej Agencji Informacyjnej (z jej "lewicowym prezesem" Marcinem Przeciszewskim), mediach elektronicznych (tu fotografia Olgi Lipińskiej i Moniki Olejnik), a przede wszystkim w omawianym najobszerniej "Tygodniku Powszechnym". Wszystkie te media łączy wspólny grzech pierworodny: krytykują Telewizję Trwam i Radio Maryja ("kampania nienawiści"). Cóż, Kościół, o ile wiem, nie domaga się żadnych specjalnych przywilejów ani ochrony administracyjnej, a kiedy trzeba, potrafi sam się bronić. Krytyki zaś, nawet jeśli pochodzą od ludzi i mediów Kościołowi niechętnych, wcale ipso facto nie muszą być niesłuszne, a nawet czasem dają nam sporo do myślenia. Niestety, Jerzy Robert Nowak nie jest w stanie pojąć, czemu także takim głosom dajemy czasem miejsce w "Tygodniku". Trudno.
P

Polemika z pokrętnym i pełnym złej woli tekstem wymagałaby sporej broszury, której nie jest warta. Od jednego wszakże sprostowania trudno mi się wstrzymać. Otóż Jerzy Robert Nowak ujawnia, że prawdę o "rzekomo idyllicznych stosunkach" Jana Pawła II, a wcześniej kardynała Wojtyły z "Tygodnikiem" zdemaskował publicysta Piotr Bączek. Gratuluję publicyście Bączkowi i ujawniam, że kompletną dokumentację "ujawnionych" sporów wydrukował "Tygodnik" w całości, łącznie z rzekomo nieznanym tekstem

J.M. Święcickiego (i odpowiedzią nań biskupa Wojtyły). Opublikowaliśmy też (ujawniam!) korespondencję dokumentującą spory między kard. Wyszyńskim a "Tygodnikiem" ("TP" nr 14/06 i nr 13/05).

Jerzy Robert Nowak proponuje powołanie stałego zespołu do spraw zagrożeń ateizacją. Czemu nie? Zwłaszcza że już mamy bogate doświadczenia zespołu do duszpasterskiej troski o...

1138

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]