Reklama

Uciec przed kryzysem

Uciec przed kryzysem

28.12.2020
Czyta się kilka minut
Czy światowa gospodarka pogrąży się na lata w kolejnym wielkim kryzysie?
B

BLISKO 32 BILIONY DOLARÓW – to równowartość rozmaitych tarcz antykryzysowych oraz innych narzędzi stymulujących gospodarki wszystkich krajów świata, dotkniętych przez pandemię. Na tę gigantyczną kwotę składają się zarówno długi zaciągnięte bezpośrednio przez poszczególne budżety centralne, jak też ulgi podatkowe, obligacje komunalne, gwarancje kredytowe oraz zadłużenie samego sektora prywatnego.

Czy ten wysiłek przyniesie oczekiwane rezultaty i światowa gospodarka nie pogrąży się na lata w kolejnym wielkim kryzysie? Choć w rok 2021 wchodzimy pełni niepokoju, dane makroekonomiczne z wielu krajów dają nadzieję, że prognozy Banku Światowego – mówiące o szybkim odbiciu globalnej gospodarki po równie głębokim załamaniu w roku 2020 – nie są tylko projekcją pobożnych życzeń. Amerykański rynek pracy po wstrząsie z lutego i marca szybko odzyskał wigor; bezrobocie w USA utrzymuje się obecnie na poziomie, którego jeszcze wiosną 2020 r. ekonomiści spodziewali się dopiero w trzecim kwartale 2021 r. Również w Polsce nie sprawdziły się na razie zapowiedzi, że bezrobocie wzrośnie powyżej 10 procent. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]