Reklama

open eyes economic summit 2019

Tureckie piekło kobiet

Tureckie piekło kobiet

30.09.2019
Czyta się kilka minut
440 par czarnych szpilek zamontowano na ścianach dwóch budynków przy ruchliwej ulicy w Stambule.
TOLGA BOZOGLU / PAP / EPA
Z

Zajmują 260 metrów kwadratowych i mają nie tylko przyciągać wzrok przechodniów. Instalacja artystyczna symbolizuje 440 Turczynek, które zostały zamordowane w wyniku przemocy domowej lub seksualnej w 2018 r. Nawiązuje do starej tradycji, dziś coraz rzadziej praktykowanej, głównie na wschodzie kraju, zgodnie z którą po śmierci członka rodziny przed domem wiesza się jego buty. Autorem instalacji jest Vahit Tuna. Według danych tureckiej Platformy Zapobiegającej Morderstwom Kobiet tylko w sierpniu 2019 r. w wyniku przemocy domowej lub seksualnej zginęło 49 kobiet. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, debiutowała w 2014 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]