Reklama

Tureckie piekło kobiet

Tureckie piekło kobiet

30.09.2019
Czyta się kilka minut
440 par czarnych szpilek zamontowano na ścianach dwóch budynków przy ruchliwej ulicy w Stambule.
TOLGA BOZOGLU / PAP / EPA
Z

Zajmują 260 metrów kwadratowych i mają nie tylko przyciągać wzrok przechodniów. Instalacja artystyczna symbolizuje 440 Turczynek, które zostały zamordowane w wyniku przemocy domowej lub seksualnej w 2018 r. Nawiązuje do starej tradycji, dziś coraz rzadziej praktykowanej, głównie na wschodzie kraju, zgodnie z którą po śmierci członka rodziny przed domem wiesza się jego buty. Autorem instalacji jest Vahit Tuna. Według danych tureckiej Platformy Zapobiegającej Morderstwom Kobiet tylko w sierpniu 2019 r. w wyniku przemocy domowej lub seksualnej zginęło 49 kobiet. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka IV edycji Stypendium im. Leopolda Ungera dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]