Reklama

Trzy, dwa, jeden… ŚDM!

Trzy, dwa, jeden… ŚDM!

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Trwają już Dni w Diecezjach – pierwsza odsłona Światowych Dni Młodzieży, które oficjalnie mają się rozpocząć w Krakowie we wtorek 26 lipca.
W położonym przy krakowskich Błoniach parku Jordana stanęło już 50 drewnianych konfesjonałów – część tzw. Strefy Pojednania, 13 lipca 2016 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
C

Co czeka pielgrzymów w Polsce? Wspólnota Chemin Neuf organizuje w Łodzi festiwal Paradise in the City, w ramach którego spotkają się m.in. z metropolitą Manili kard. Luisem Antoniem Tagle’em, arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym i bp. Grzegorzem Rysiem. W Warszawie, zanim wezmą udział w ogólnodiecezjalnym spotkaniu przy Świątyni Opatrzności Bożej, uczestnicy ŚDM będą mieli możliwość wolontariatu z chorymi i innymi potrzebującymi pomocy. Na Górnym Śląsku młodzi spotkają się na tzw. próbie wiary na „Górze Karmel” na katowickim lotnisku Muchowiec. Mercy Fest – festiwal łączący Światowe Dni Młodzieży z Europejską Stolicą Kultury – odbywa się z kolei we Wrocławiu.
Choć czasowe zamknięcie lotniska przesiadkowego w Stambule zakłóciło podróż kilku grup młodych katolików (m.in. z Filipin i Argentyny), w Polsce jest już spora część zagranicznych pielgrzymów. Na tydzień przed rozpoczęciem Dni w Diecezjach do udziału w krakowskich wydarzeniach ŚDM zarejestrowało się ok. 360 tys. osób ze 187 państw – najwięcej z Polski, Włoch, Francji i Hiszpanii. To mniej, niż początkowo zakładano; organizatorzy ŚDM utrzymują jednak, że na spotkanie z Franciszkiem może zjechać ok. 1,5 mln ludzi. Dla osób, które chcą wykupić tzw. pakiet pielgrzyma, trwa jeszcze – do 22 lipca – rejestracja „last minute”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]