Reklama

Trybunał ds. Rwandy zakończył pracę

Trybunał ds. Rwandy zakończył pracę

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Po 20 latach istnienia, 31 grudnia 2014 r. zakończył działalność powołany przez ONZ Międzynarodowy Trybunał ds. ludobójstwa w Rwandzie.
O

Od kwietnia do czerwca 1994 r. zginęło tam może nawet do miliona ludzi; większość należała do plemienia Tutsi i została zabita prostą bronią przez swych sąsiadów Hutu. W opinii obserwatorów Trybunał (urzędował w Tanzanii, kosztował 2 mld dolarów) tylko częściowo spełnił swą rolę. Przeprowadził 93 procesy i skazał tylko 61 winnych, ale zebrał dużą dokumentację. Trybunał nie zrealizował zadania, jakim miało być przyczynienie się do pojednania w Rwandzie; nie sądził też zbrodni odwetowych Tutsi na Hutu. W tym czasie przed sądami w Rwandzie, rządzonej dziś przez Tutsi, sądzono 1,5 mln Hutu; dwie trzecie skazano, często w wątpliwych procesach.

691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]