Reklama

Ładowanie...

Tropem proroka

09.10.2016
Czyta się kilka minut
Wraz z papieżem Franciszkiem zaczyna się – podobnie jak w epoce upadku wiarygodności Kościoła w średniowieczu – nowy rozdział historii chrześcijaństwa. Z nowymi akcentami, horyzontami i zadaniami.
Muzułmanie podczas nabożeństwa w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pradze, 10 sierpnia 2016 r. Fot. Matej Divizna / GETTY IMAGES
P

Początek roku akademickiego przypada w tym roku na dzień św. Franciszka – ukochanego przez chrześcijan, podziwianego i kochanego przez wielu niewierzących oraz szczególnie szanowanego przez muzułmanów. Ci lepiej wśród nich wykształceni (jak również lepiej wykształceni wśród chrześcijan) wiedzą, że w epoce wypraw krzyżowych, kiedy ani chrześcijanie, ani muzułmanie nie wiedzieli niemal nic o tym, w co nawzajem wierzą, ale byli przekonani, że jeśli zabiją jak najwięcej tych drugich, to uradują tym Boga – w tej właśnie epoce Franciszek odrzucił przemoc, nienawiść oraz uprzedzenia i bez broni poszedł do siedzib sułtana dyskutować z nim o Bożej Miłości. Od tej chwili władcy w szeregu krajów muzułmańskich pozwalali franciszkanom, jako jedynym chrześcijanom, rozwijać swą działalność.

Jakżeż się oba te światy od epoki mroków średniowiecza zbarbaryzowały! Jakżeż postępowanie Franciszka...

11597

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]